Sık Sorulan Sorular

Yeni Uzlaştırmacıların faydalanabileceği soruları bu sayfada toplamaya çalışıyoruz. Sizlerinde eklenmesini istediğiniz sorularınız veya soru cevaplarınız varsa bize yorum olarak veya mail yoluyla yazabilirsiniz.

1- Uzlaşma Formu hangi şartlarda düzenlenmeli?
– Görüşmeler neticesinde taraflar uzlaşmayı kabul ettiyse ve teklif formu olumlu olarak imzalandıysa uzlaşma olumsuz dahi olsa uzlaşma sağlanamadığına dair uzlaşma raporu düzenlenmelidir.
– Görüşmeler neticesinde taraflar uzlaşma istemiyorsa ve teklif formuna uzlaşmak istemiyorum şeklinde imza attılarsa veya imzadan imtina ettilerse uzlaştırmacı tarafından neden uzlaşma yapılamadığını içeren bir metin ile üst yazı ile dosya uzlaştırma bürosuna iade edilir.

2- Uzlaştırma gelen iş onaylama süresi kaç gündür?
– Sistemden geldiği andan itibaren 24 Saattir.

3- Sistemde gelen iş onaylandıktan sonra ne kadar zamanda evraklar teslim alınmalı?
– Gelen iş sistemde onaylandığı andan itibaren 3 iş günü içinde alınır.

4- Gönderilen posta tebligatı nasıl takip edilmeli ve varış günü nasıl hesaplanır?
-Gönderilen tebligatlar barkod numarası üzerinden PTT GÖNDERİ TAKİP http://gonderitakip.ptt.gov.tr/ sistemi üzerinden takip edebilirler. Gönderinin alıcı adresine teslim edildiği yada adresten döndüğü gün den itibaren 3 gün sonunda süre bitmiş olur. Bu tarihten sonra PTT sisteminden son durum çıktı alınarak dosya teslim edilebilir. Ayrıca tebligat takip edilerek daha sonra dosyaya ilave edilmeli.

5- Uzlaştırmacılar sicil numsrasını nereden sorgulayabilir?
http://alternatifcozumler.adalet.gov.tr/uzlastirmaliste/

6- Kimlerle Uzlaşma Görüşmeleri yapılır?

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş